פריסקול – Freeschool

פסטיבל לשיתוף ידע בין שכנים

כשגליה ביקרה בהודו עם המשפחה שלה, היא הגיעה לחוף מבודד שבו התקיים פסטיבל פריסקול: שבוע של שיתוף ידע בין חברי הקהילה, ללא עלות. את הפסטיבל הפיקה בחורה ישראלית בשם עפרה שהם, במטרה לחבר בין אנשים על בסיס ידע: שיעורי גיטרה, יוגה, מקרמה ועוד.

גליה ומשפחתה חזרו ארצה ועברו לגור במצפה רמון. המעבר היה קשה וגליה שמה לב שיש בעיר מגוון קהילות המנותקות לחלוטין זו מזו: עולים מרוסיה, עבריים, אנשי קבע, ותיקים, חדשים ועוד. המקום הצית בה את הרצון להפיק בו פריסקול ולנסות לחבר בין כולם.

היא דיברה עם נציגים מכל הקהילות הקיימות והפיצה את השמועה על הפסטיבל המתקרב. נרשמו אליו כל כך הרבה אנשים,שלא הייתה ברירה אלא להפוך אותו לחגיגה של שלושה ימים מלאים.

הגיעו לפסטיבל יותר מ-750 אנשים, שהעלו לפני השטח את השפע האנושי המקומי, והתוצאות שלו היו משמעותיות לכל התושבים: הוא יצר תחושה של גאווה מקומית וחיבורים חדשים, וחיזק משמעותית את הכלכלה המקומית; פתאום כולם הכירו את הפסיכולוג בשכונה או את התופרת.

עד כה התקיימו במצפה רמון שבעה פריסקולים, והביקוש גובר כל הזמן. בינתיים הצוות התרחב ומספר המשתתפים גדל.

טיפ של אלופים:

“הייתי מציעה קודם כול באמת לזכור שהדבר שייך לקהילה, וככל שיותר אנשים בקהילה יהיו שותפים יהיה לו יותר כוח. ללכת עם הקו המנחה, שהאירוע חינם לגמרי, אחרת הוא מאבד את הלב של הדבר. ולהאמין בזה לגמרי ואז זה יקרה.” (גליה רביץ קרפול)

סיפרה לנו על זה:

גליה רביץ קרפול

galya.karpol@gmail.com

http://www.freeschoolisrael.com/

הקרדיטים של התמונות ל”גידי וברכה שני צלמים'”, חוץ מתמונת החורשה שצילמה מיכל קפלוטו.
פסטיבל פריסקול קורה בעוד מקומות: בארשבע, ערד