פעוטבע הורים

מפעילים פעוטון קואופרטיב בשכונת המגורים

הורים חברי קהילת קמה בבאר שבע לא מצאו לילדים שלהם מסגרת מתאימה, שנותנת מענה לכל הצרכים שהגדירו, ובמסגרות שכן היו מתאימות – לא היו מספיק מקומות פנויים שיאפשרו לילדי השכונה להיות ביחד.

הם החליטו לא לוותר, ובצעד מעורר השראה הקימו פעוטון קואופרטיב: פעוטון שבו ההורים מעסיקים את הגננת, מחליטים יחד מה יהיה סדר היום, איזה אוכל יוגש לילדים, איך להתנהל תקציבית ועוד.

כדי להניע את הקמת הפעוטבע, כל הורה נדרש לקנות מניות בפעוטון, למטרת גיוס הון ראשוני להקמתו. המניות מעניקות להורים עדיפות בעת ההרשמה לגן, וסבסוד חודשי קבוע.

תהליך הקמת הפעוטון יצא לדרך כשנה לפני פתיחתו, ובמהלכו גרעין של הורים מובילים גייס הורים נוספים תושבי באר שבע, מצא מבנה מתאים, הכשיר אותו, גייס ציוד מהקהילה, שכר גננת שתסכים לעבוד בפורמט שלהורים-מנהלים ועוד.

סיוון, שסיפרה לנו על המיזם, אמרה שנוצרו סביב הפעוטבע הרבה יחסים חברתיים קרובים שלא היו נוצרים בלעדיו; ההורים הצליחו לייצר פעוטון שמרחיב את הרשת האנושית המקומית, מקיים לא מעט אירועים ומייצר מחויבות גבוהה מצד ההורים והגננות. בנוסף, ההורים מקפידים שנשות המקצוע תקבלנה שכר ראוי מאוד ביחס למקובל בשוק.

טיפ של אלופים:

“המכשול הכי קשה והכי מסובך הוא המבנה. אם מצליחים למצוא מקום מסודר: גן, מתנ”ס או מבנה מטעם העירייה – זה נהדר, ואם לא אז צריך לדעת לפתור את העניינים המשפטיים. ממש חשוב להבין איך זה עובד ולפתור את זה כך שזה יהיה חוקי. אני מציעה לא לעשות דברים ‘חפיף’ אלא לדאוג שמההתחלה הכול יהיה מאושר ובטוח.” (סיוון בוכלצב)

סיפרה לנו על זה:  

סיוון בוכלצב

sivanpis@gmail.com